Обикновено инвеститорите, които искат да видят как ще се представя златото, поглеждат към долара. Когато зелената валута поскъпне, цената на ценния метал почти винаги спада. Малко активи имат по-силна обратна връзка с индекса Bloomberg Dollar Spot Index, като в същото време златото е предпочитано за хеджиране спрямо световната резервна валута, пише в свой анализ Bloomberg.
За първи път от 20 месеца насам цените на двата актива отчетоха ръстове през октомври.
Представяне на златото и долара през октомври
За първи път от февруари 2017 г. стойностите на двата актива се движат в една посока. Промяната в голяма степен се дължи на на рязкото поевтиняване на акциите на развиващите се пазари, особено в Китай, което накара инвеститорите да търсят активи убежища. В същото време силната американска икономика работи в полза на долара.
„Можем да продължим да виждаме засилване на настоящата тенденция, тъй като опасенията около ускоряващата се инфлация и изхода от междинните избори в САЩ биха могли да подкрепят поскъпването на златото“, заяви Майкъл Маккартни, главен пазарен стратег за Азиатско-тихоокеанския регион в CMC Markets. Според него поскъпващ долар и повишаваща се цена на златото ще виждаме поне до следващия вторник вечер, а по-дългосрочно прогнозиране е трудно.
Индексът Bloomberg Dollar Spot е нараснал с 2,3% през октомври до най-високата си стойност от 17 месеца насам, докато златото е поскъпнало с 2% - най-много от януари тази година.
Нежелание за поемане на риск
„Повишаващата се цена на златото се дължи най-вече на случилото се през последния месец на фондовите борси, което ние виждаме повече като корекция, отколкото като просто проблеми на мечия пазар“, коментира Хари Чилингуриян, директор Търговия на стоковите пазари в BNP Paribas.
И докато банката повиши прогнозите си златото за 2018 г. до средна цена от 1260 долара за тройунция, то все още се вижда, че очакванията са догодина цената му да е по-ниска – 1145 долара за тройунция.
„Завръща се нежеланието за поемане на риск заради спадовете на развиващите пазари, както и на азиатските“, посочи Марк Обърн, изпълнителен директор на базираната в Дъблин брокерска компания Goldcore. Той допълни, че фонд мениджърите в момента ребалансират портфейлите си, пренасочвайки средства към златото и пари в брой и именно затова поскъпва и доларът.
Обратната корелация на 120-дневна база е започнала да се свива от юни, като тенденцията се е ускорила през октомври.


Времето във Варна на 26 юли 2026
Един загинал и 15 ранени след удар с автомобил в Берлин
Честваме паметта на света преподобномъченица Параскева Римлянка
Занаятите, които не изчезват: между тиктакането на часовника и мириса на кожа
От 780 лв. до над 20 000 евро: Какво получават майките на Балканите?
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Блокадата на хутите вече отблъсква и китайски танкери от саудитския петрол
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Защо бързото каране всъщност не ви пести време?
Бяла акула ”Биг Роуз" беше забелязана край бреговете на САЩ
75% обезщетение за майките, които се върнат по-рано на работа?
Ограничено движение на “Тракия”, “Струма” и през Кресненското дефиле